Akustika a odhlučnenie haly, výrobných liniek, strelnice
Tento článok sa mi páči
Akustika vo výrobe
Už Charlie Chaplin v roku 1936 dobre vedel, že technická revolúcia neprinesie len kladné stránky. Nie príliš taktný, zato však zábavnou formou na tých zlých upozornil v úvode nemeckého filmu Modern times. Čo rozhodne patrí do zlatého fondu kinematografie.
Snímka nehovorí veľa o samotných strojoch. Ale dej sa groteskne sústredí na pracovné podmienky robotníka vo výrobe. Ale dej sa groteskne sústredí na pracovné podmienky robotníka vo výrobe. Pracovať vo výrobnej hale nie je žiadny med. A vie to nielen človek, ktorý hoci len na okamih navštívil také miesto.
Následky zlej akustiky vo výrobných halách
Všeobecne uznávaná romantická predstava o práci s drevom a vôňami sa vytratí ako para nad hrncom, akonáhle opustíte výrobnú halu. Jemný prach má vzácnu vlastnosť, dostať sa všade. A vďaka zlej priestorovej akustike, chvíľu možno nebudete počuť vlastného slova. Čo je spoločná vlastnosť takmer všetkých výrobných hál. Ihneď budete spievať komplimenty na adresu pracovníkov. Pretože úspešne zakončiť smenu v prachu, hluku, koncentrovať sa na presný výstup a ešte sa nezraniť, musí vyžadovať nadľudské úsilie.
Je totiž svätou pravdou, že čím viac je človek zaťažovaný pasívnymi vnemami, tým viac stráca koncentráciu. Prečo teda svojich zamestnancov zbytočne prepínať a nedopriať im v rámci možností podmienky, zlučiteľné s hygienickými normami?
Optimálna akustika v malých priestoroch
O záplate na neadekvátnu akustiku menších priestorov, kde pracujú ľudia, ste sa mohli dočítať v článku o akustike v call centrách. Priepastný rozdiel výrobnej haly a (open space) officu v boji za optimálnu akustiku predstavuje obyčajnú ilúziu.V konvenčnej kancelárii si často vystačíte s akustickými obrazmi, pričom podmienky sa zmenia takmer hmatateľne. Ale call centrum často vyžaduje aj asistenciu akustickej peny. No a samotné haly…
Princíp akustiky v halách, dielňach a prevádzkach
Zvuk sa najlepšie odráža od hladkých a rovných povrchov. Čím členitejší a rozmanitejší povrch je, tým lepšie sa vlny rozptyľujú. Podobne ako biliardová guľa na stole v dezolátnom stave, ktorý neposkytuje dokonalé podmienky na hru. Viac teórie prináša článok Akustika. Tento veľmi úzky výťah jasne definuje, prečo sa v halách šíri spleť zvukov, ktoré vo výsledku znejú prinajmenšom šialene.
Výrobné haly sa stavajú účelne a stroho, z väčšiny podliehajú rovnakému konceptu. Ten je naklonený funkcii, ekonómii výstavby, udržateľnosti, ale úplne zabúda na vnútorné spolužitie pracovníkov s budovou. Samozrejme existuje dodatočné riešenie. A to vo forme aplikácie akustickej peny na špecifické miesta vnútorného priestoru haly.
Akustická pena rozkladá zvukové vlny, ktoré by bez nej ďalej prúdili priestorom a odrážali sa, kým nepominie ich sila. Tým značne napomáhajú zníženiu celkovej hlučnosti prevádzok a eliminujú vyššie zmienené trampoty.
Môžeme Vám pomôcť s akustikou a odhlučnením týchto priestorov:
- haly, výrobné linky
- zámočnícké dielne
- strelnice
- športové kryté areály
- bazénové priestory, aqua centrá
- telocvične
Farebná akustická pena, lenže…
Niekomu sa nemusí páčiť fakt, že akustická pena je štandardne dostupná iba v tmavom antracitovo sivom odtieni. To je však omyl. Môžete sa o tom presvedčiť pri akustickej zákazke z roku 2014. Bohužiaľ, rovnako ako všetky ostatné krásne veci, má aj farebná akustická pena svoja pre a proti. Docieliť farebnosť pri akustickej pene je možné dvoma spôsobmi.
Prvý nami odporúčaný spôsob je túto štandardne sivú akustickú penu povrchovo upraviť. Najlepšia je na to metóda flockovania, vďaka ktorej vznikne na takto upravenej akustickej pena typická semišová štruktúra a celkovo vdýchne akustickým panelom luxusnejší, reprezentatívnejší vzhľad. Takto upravená pena je stálofarebná, pevnejšia a zároveň touto metódou farbenia neznehodnotíme vlastnosti akustického molitanu, ktorý musí „dýchať“, a to vďaka otvorenej štruktúre. Negatívom tejto metódy je vyššia cena za samotnú povrchovú úpravu (asi 700 Kč/ m2) a dlhé čakanie až 6 týždňov, pretože ide o veľmi špeciálnu záležitosť, ktorú u nás vykonáva jediná firma široko ďaleko, čím je dosť vyťažená.
Druhý spôsob, ak chcete mať akustickú penu v inej farbe ako tmavo sivej, je zakúpiť si už hotovú akustickú penu vyhotovenú z farebného molitanu. Tá samozrejme existuje, ale príliš ju neodporúčame. Je to síce lacnejší spôsob, avšak niekde sa takéto tvarovky z farebného molitanu predávajú pod názvom „akustická pena“, pričom sme mnohokrát pri testovaní dodávateľov týchto molitanov boli na pochybách, že ide naozaj o akustickú penu. Hlavne nás však ťaží fakt ohľadom nestálosti farieb. Farebný molitan časom degraduje/oxiduje. Prejavuje sa to tak, že tvarovky časom žltnú, blednú, tvoria sa fľaky. Dlhšiu dobu sa bude tento jav prejavovať v uzavretej miestnosti bez okien a rýchlejšie k farebnej degradácii panelov dôjde v miestnosti, kde preniká UV žiarenie... Navyše ani od novoty farby pri farebnom molitane nie sú ktovie ako sýte a krásne. Preto u nás tieto farebné molitany v ponuke zrejme neuvidíte alebo len veľmi zriedka.
Zvažovali ste aj odhlučnenie haly či výrobných priestorov? Radi vám poradíme, ako aj zaistíme dopravu za rozumné ceny! Volajte 737 887 777, p. Fryč.