Molitan globálne zdražuje. Dôvodom je nedostatok surovín na jeho výrobu
Tento článok sa mi páči
Molitan globálne zdražuje. Dôvodom je nedostatok surovín na jeho výrobu
Jeden z najväčších svetových producentov toluendiisokyanátu (TDI), suroviny na výrobu molitanov a PUR pien, americká spoločnosť BASF Corporation, ktorá má aktuálne novšiu výrobu aj v nemeckom Ludwigshafene v posledných troch mesiacoch rapídne zvýšila ceny.
Kvôli tomu museli výrobcovia molitanových produktov po celom svete zvýšiť ceny svojim odberateľom. To pochopiteľne spôsobilo navýšenie cien aj našej akustickej peny, ktorá je na dodávkach a cenách spoločnosti BASF rovnako závislá, ako väčšina producentov molitanových výrobkov a penových blokov v Európe.
Problémy vo výrobe spôsobil nedostatok molitanu
Hlavným dôvodom sú technické problémy, ktorým výrobca molitanov BASF musel čeliť už v auguste minulého roka. Spoločnosť sa snažila problémy čo najskôr vyriešiť, aby mohla plynule pokračovať vo výrobe, no jej úsilie bolo viackrát neúspešné. Podrobnosti o tom uviedol na svojej stránke magazín zameraný na svetový chemický priemysel Chemweek. Spoločnosť BASF potvrdila, že v nemeckom závode dochádza k rôznym výrobným a technickým problémom, ktoré spôsobili oneskorenia a odstávky výroby.
Stagnujúca výroba a s tým spojená nedostatočnú produkcia tak najprv spôsobila problémy s dodávkami materiálu mnohým veľkoodberateľom. To však nebol jediný problém.
Okrem toho, trh zasiahol aj vplyv šírenia vírusu COVID-19. V priebehu minulého roka najprv v apríli kvôli tvrdým opatreniam proti šíreniu koronavírusu na chvíľu celkový európsky dopyt po molitane výrazne klesol. Dokonca až o 80 %. Po uvoľnení spomínaných prísnych opatrení sa však dopyt po molitanovej pene znova naštartoval a rástol takmer ako pred začiatkom pandémie, na čo spoločnosť nebola pre problémy dostatočne pripravená.
Počas tretieho štvrťroka minulého roka, keď sa BASF tieto technické problémy snažil riešiť, dopyt po molitane obzvlášť zosilnel. V závere roka to nebolo inak a dopyt po ich výrobkoch naďalej rástol. Z toho je jasné, že výroba spoločnosti nebola schopná uspokojiť veľký dopyt.
Molitan sa navyše využíva v celej Európe v rôznych ďalších odvetviach, nielen v akustike, ale aj v nábytkárskom či automobilovom priemysle.
Ceny molitanov tak stúpli o cca 32 %
Táto celosvetová kríza kvôli nedostatku molitanu spôsobila, že od októbra minulého roka spoločnosť BASF začala postupne, ale extra rýchlo zdražovať molitan, v celku až o 32 %.
Hoci spočiatku išlo o nedostatok materiálu, nikto nečakal, že molitan bude výrobca zdražovať až v štyroch etapách a cena narastie až o cca 32 %. Po štvrtom zdražení za extra krátke štvormesačné obdobie od októbra do januára sa ceny molitanov spoločnosti BASF výrazne zvýšili. Je nutné poznamenať, že za spomínané krátke obdobie ide o rapídne zdražovanie materiálov. Najmä v porovnaní s tým, že ceny výrobkov sa zvyknú v priemere zvyšovať približne o 5 % ročne.
Podľa najnovších informácii do marca 2021 by sa situácia vo výrobe molitanov mala upokojiť, no zatiaľ sa dá len ťažko odhadnúť, či sa ceny molitanov opäť o niečo znížia alebo ich BASF bude naďalej predávať o 32 % drahšie. Oslovili sme aj BASF, ako nášho hlavného dodávateľa molitanov, aby sme zistili, čo plánuje urobiť s ich cenou v najbližších mesiacoch. Na odpoveď zatiaľ čakáme..