Odhlučnenie okna, okenných a dverných otvorov
Tento článok sa mi páči
Pokiaľ nám oknom prúdi hluk z vonku, či vedľajšieho priestoru, prípadne od nás ide hluk oknom, či nevyplneným okenným alebo dverným otvorom, dá sa to riešiť dvoma spôsobmi. Každý z nich má svoje klady a zápory.
1) Poklop z lisovaných akustických dosiek (ten preferujem)
2) Akustický nariasený záves
Poklop z lisovaných akustických dosiek
Toto sa mne osobne javí ako najlepší variant z hľadiska pomeru cena - výkon. Len to chce málinko majstrovania a cca 3 hodinky času alebo mať šikovného kamaráta, ktorý nám s tým pomôže.
Je to celkom jednoduché – vezmete lisovanú akustickú dosku nalepíte ju na inú, najlepšie drevenú dosku, aby sa spevnila a dala tak zaraziť do okenného, prípadne dverného otvoru.
Tu sa pozrite, ako rezať akustické dosky:
1. Dvakrát meraj, raz rež
Lisovanú dosku urobte zámerne väčšiu, než je samotný okenný otvor, povedzme o 4 mm z každej strany. Čiže ak má okenný otvor rozmery napríklad 90 x 90 cm, rozmery dosky budú 90,8 x 90,8 cm. Dosky majú najväčší možný rozmer 100 x 100 cm.
Čo robiť keď, ak mám okno napríklad 140 x 130 cm? Je to jednoduché, narežte diely z dvoch dosiek a spojte ich k sebe. Keď sa nakoniec lisované dosky nalepia na jednu celistvú drevenú dosku, tak sa z nich stane jeden celistvý diel... a to chceme. Ako podkladová drevená doska môže slúžiť napríklad 9 mm OSB doska alebo 6-8 mm preglejka. Ide o to, aby bola podkladová doska pevná, ale nie príliš ťažká. Najlepšie skúsenosti máme s preglejkou. Dá sa zohnať v akomkoľvek hobby markete, kde ju aj na mieste odrežú...
Prečo majú byť lisované akustické dosky o trošku väčšie ako otvor? Práve preto, že v okennom otvore poklop drží na princípe trenia a tlaku spôsobeným práve málinko presahujúcimi tuhými, akustickými doskami. Drevené dosky urobte naopak asi o 1-2 cm menšie, než je okenný otvor, aby sme poklop do neho mohli bezpečne vtlačiť.
2. Lepíme a vyrábame
Je dobré mať na poklope nejaké tie úchyty, respektíve madlá, pre manipuláciu. Ak doma nájdete akýkoľvek starší popruh alebo hrubý povraz, môžete ich urobiť napríklad takto:
Prípadne môžete použiť akékoľvek pevné úchyty. Tie len naskrutkujete do prednej dosky na hotový poklop. Avšak je potrebné zvoliť kvalitnú drevenú dosku, aby sa váhou poklopu úchyty nevytrhli...
Než sa pustíte do lepenia, pokojne si pustite tento video návod. Ušetrí vám to čas a prípadné problémy
https://www.youtube.com/watch?v=ZkEAR-RjxJk
Stručný popis lepenia:
- lepidlo vždy naneste len na drevenú dosku alebo len na lisovanú dosku
- nechajte lepidlo asi 5-6 minút odvetrať a potom dosku pritlačte. Keď to cca na 15 minút zaťažíte, jedine dobre...
3. Hotový výsledok potom vyzerá nejak takto
Použitie akustického nariaseného závesu
Táto metóda je skôr estetická, než lacná a zároveň skvele účinná. Skôr sa používa na zádveria a veľké okná, kedy si poklopy z lisovaných dosiek môžeme len ťažko predstaviť. Sú skrátka priestory, kde sa bez nich nezaobídeme.
Skôr ju môžeme vídať pri zádveriach v kinách a divadlách, alebo pri oknách vo veľkých priestoroch, ako sú kluby, prípadne aj v domácom prostredí... Len v porovnaní s doskovými poklopmi nedosiahneme taký dobrý efekt. Závesy sú všeobecne používané v priestoroch viac-menej na zlepšenie akustiky v samotnom priestore. Keď už chceme odhlučňovať okno či zádverie závesom je treba siahnuť po ťažkej gramáži ideálne 700 g/m2... a viac. viď https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/luxusni-samet-700g/
Akustický záves, aby najlepšie fungoval by mal byť nariasený, a to ideálne v pomere 1,8 x šírka daného okna, či dverí.
Okno mám 150 cm. Záves teda bude 150 x 1,8 = 270 cm. Ideálne by mal byť od zhora kde je ukotvený až dole k zemi, aby hluk neunikal. Keď si vezmeme cenu závesu a fakt, že by mal byť nariasený, čiže ho kupujeme 1,8 krát viac, je to naozaj drahšia záležitosť.
Záves sa dá zavesiť ako klasický záves, ale nesmieme zabudnúť na väčšiu záťaž, preto nech už zvolíte akúkoľvek metódu, urobte ju kvalitne. Pri vysokých oknách (2 m a viac), kde je záťaž už vysoká by som rozhodne neodporúčal žabky. Aj keď kúpite oceľové, ktoré už niečo udržia, je len otázka času, než sa budú žabky povoľovať...