Odhlučnenie panelového bytu v praxi
Tento článok sa mi páči
Radi doma počúvate hudbu nahlas, ale neradi by ste rušili ostatných susedov? Prípadne by ste nechceli, aby niekto rušil hlukom vás? Máme pre vás riešenie.
Obsah článku:
- Výber materiálu
- Odhlučnenie proti hluku von/dovnútra
- Postup krok za krokom
- Fotky z realizácie
- Referencie zákazníka
Výber materiálu pre odhlučnenie bytu
Často sa stretávame s tým, že ľudia chápu akustickú penu ako ideálny prvok na odhlučnenie bytu. To je síce do istej miery pravda, ale naša klasická akustická pena je predovšetkým určená pre skrášlenie priestorovej akustiky. To znamená, že zvuk je konkrétnejší, určité frekvencie sa zvýraznia a ľudia v miestnosti sa tak lepšie dorozumejú. Akustické peny tiež čiastočne odhlučňujú, pretože zvuk pohlcujú.
Pre samotné odhlučnenie bytu ale máme špeciálne, ťažké lisované akustické dosky. Tie vďaka svojej tuhosti a sile dokážu zvuk efektívne pohlcovať a neprepúšťať ho ďalej. Viac o akustických doskách.
Pozrite sa na názorné video, ako tieto dosky pohlcujú zvuk:
Ak ste sa naozaj rozhodli pre rázne odhlučnenie bytu, je potrebné počítať s tým, že bude nutné odhlučniť naozaj celú miestnosť v byte - to znamená: strop, steny a podlahu. Ak by ste odhlučňovali len strop, bude výsledok menej uspokojivý, pretože zvuk sa bude šíriť aj po stenách ďalej, vďaka zvukovodivému železobetónu, ktorý panel obsahuje ...
Odhlučnenie proti hluku von/dovnútra
Spôsob odhlučnenia bytu závisí aj od toho, či chcete zabrániť prieniku hluku od vás von, alebo naopak. Postupy sú v oboch prípadoch trošku odlišné.
Ak chcete, aby od vás nešiel hluk von:
Akustické dosky aplikujete priamo na stenu pomocou lepidla - na ne môžete z estetického hľadiska umiestniť napríklad sadrokartónové obklady či omietku.
V praxi tak striktne obmedzíte zvýšený hluk, ktorým by ste mohli rušiť ostatných – t. j. hlasná televízia, repro, hra na nástroje, zvoniace telefóny a pod.
Pokiaľ chcete, aby vás nerušili hlasní susedia:
Vzduch je najlepší izolant. Ak teda chcete zabrániť okolitému hluku, aby vás obťažoval - je žiadúce vytvoriť medzi predstenou a samotnou stenou vzduchovú medzeru. V tomto prípade tak nebudete lepiť akustické dosky na stenu, ale urobíte si konštrukciu z drevených hranolov a na dosky nalepíte, prípadne prichytíte hmoždinky a skrutky (návod tu). Ďalej je už postup rovnaký.
Postup krok za krokom pri realizácii
1) Urobiť si plán prác a zistiť, koľko materiálu budem potrebovať
Po zvážení (prípadne konzultácii s nami), čo všetko budete odhlučňovať je nutné zmerať, koľko m2 materiálu budete potrebovať. Akustické dosky sú ťažké - 9 kg/m2 - preto ich dodávame v rozmere 1x1 m, aby sa vám s nimi dobre pracovalo a dobre držali aj po pripevnení na strop.
2) Synchronizácia dodanie materiálu a začatie prác
Odhlučnenie miestnosti bytu si žiada vypratanie priestoru, aby ste mali miesto pre manipuláciu – t. j. budete mať doma na chvíľu malé stavenisko. Aplikácia dosiek na stene je otázka jedného víkendu a niekoľkých pomocných rúk.
3) Príprava povrchu stien
Aby polyuretánové lepidlo Den Braven ešte lepšie držalo dosky na stenách, odporúčame si pripraviť povrch stien tak, aby neboli úplne klasicky hladké.
4) Samotné lepenie na stene
Akonáhle máte už všetko pripravené, naplánované čo a kam nalepíte - môžete sa pustiť do lepenia. Pripravili sme pre vás názorné video, ako pracovať s lepidlom. Postup je rovnaký ako pri lepení klasických akustických pien, odporúčame však doskám venovať viac času a dlhšie ich na stenách pridržiavať.
Pri lepení stropu zostrojte ľahkú nosnú konštrukciu, ktorá pridrží dosky k stropu za vás:
Fotky z realizácie odhlučnenia
Referencia spokojného zákazníka, ktorý odhlučnenie bytu realizoval
"Tak sme konečne dokončili posluchovú miestnosť a vyrobil sa mi zosilňovač. Tak sa s vami podelím o prvé dojmy. Najprv bol dozvuk v miestnosti tak krátky, že to bola tzv. mŕtva miestnosť. Jedinou odrazovou plochou bolo okno. Nasťahovaním nábytku a aparatúry sa dozvuk mierne predĺžil. Dupanie detí od susedov je stále slabo počuť. Prvý dojem z muziky bol fantastický. Stereo posluch, mohutnosť basov, ktoré sa spevnili a izolácia na nich nemá vplyv. Keď sedím pred aparatúrou, muzika do mňa búši, posuniem sa o 2 metre na stranu, a je to o polovicu menšie a tak. Vyjdem na chodbu bytu / panelák / po basoch ani pamiatky. Prenikajú len stredné kmitočty, ako keď má niekto pustenú viac televíziu. Vyjdem na chodbu domu a po muzike akoby sa zľahla zem. Predtým dunela muzika celým panelákom. Takýto útlm som nečakal. "Fantastické" Čo je presne počuť u susedov vedľa, pod a nad nami, zatiaľ neviem. Časom zistím. Som veľmi spokojný a posielam pár ďalších fotiek."
Jaroslav Ř. Kamenice n. Lipou