Odhlučnenie a akustika spoločenskej sály
Tento článok sa mi páči
Zatiaľ čo pri navrhovaní obytných priestorov je akustika, prípadne odhlučnenie, až druhotné, v prípade spoločenských sál by mali byť už od začiatku projektu jasnou prioritou. Zlá akustika a odhlučnenie, a teda nízka kvalita zvuku, môžu skrátka návštevníkov či divákom v sále pokaziť zážitok, prípadne zhoršiť zrozumiteľnosť prejavu. Ako to už býva, rôzne typy sál vyžadujú špecifické akustické riešenia.
Zatiaľ čo v koncertných sálach môžu byť akustické steny a stropy navrhnuté tak, aby optimalizovali zvukový prenos, v konferenčných sálach je dôraz kladený na potlačenie odrazov a zachovanie jasnej komunikácie. Z pohľadu architektov a dizajnérov nás bude samozrejme zaujímať aj estetická stránka použitého riešenia. Ako si však prezradíme v dnešnom článku, možností je dnes skutočne mnoho, nech už majú vaši klienti akékoľvek predstavy.
Dobrá akustika je základ
Nikoho asi neprekvapí, že v praxi je odhlučnenie úplne kľúčovým prvkom. Bez ohľadu na to, či navrhujete konferenčnú miestnosť, vzdelávaciu učebňu alebo kultúrnu sálu, odhlučnenie musí byť starostlivo premyslené v samotných začiatkoch projektov – pri plánovaní odhlučňovacích opatrení je dôležité vziať do úvahy konkrétne potreby daného priestoru. Miestnosť s vysokými stropmi môže vyžadovať iný prístup ako miestnosť s veľkými oknami. Riešenie sa ukrýva v strategickom umiestnení odhlučňovacích prvkov, ako sú akustické panely či DIMOUTové závesy, na ktoré sa pozrieme ďalej v článku.
Odhlučnenie vs. akustika
Kým však k prejdeme k jednotlivým materiálom a ich výhodám, je vhodné pripomenúť, že odhlučnenie priestoru a zlepšenie jeho akustiky nie sú jedno a to isté. Ide o dve odlišné, ale vzájomne prepojené koncepcie súvisiace so zvukom a jeho vlastnosťami v rôznych prostrediach. Jednoducho povedané, odhlučnenie sa zameriava na redukciu nežiaducich zvukov alebo hluku v danom priestore a jeho cieľom je eliminovať alebo minimalizovať dopady vonkajšieho hluku na prostredie alebo naopak obmedziť prenikanie zvukov von.
Odhlučnenie často zahŕňa použitie izolačných materiálov, ako sú špeciálne izolačné panely a ďalšie prvky, ktoré bránia prenikaniu zvuku dovnútra, alebo jeho prenikaniu von. Naopak akustika zahŕňa nielen kontrolu hluku, ale aj optimalizáciu kvality zvuku v danom priestore. Dizajn miestnosti by mal byť navrhnutý tak, aby boli dosiahnuté optimálne zvukové podmienky a minimalizovala sa ozvena. Podobne ako v prípade odhlučnenia sa na zlepšenie akustiky používajú materiály, ktoré ovplyvňujú vlastnosti zvuku v priestore, ako sú spomínané panely či závesy.
Estetika a funkčnosť idú ruka v ruke
Zároveň netreba zabúdať na to, že odhlučnenie nie je iba technickým aspektom, ale aj dizajnovým prvkom, ktorý môže ovplyvniť celkový vzhľad a atmosféru sály. Nielen dizajnéri, ale aj výrobcovia akustických materiálov si stále viac uvedomujú, že odhlučnenie môže byť súčasťou estetiky miestnosti. Používanie akustických panelov, závesov alebo mobilných prepážok ponúka nielen technické riešenie, ale aj možnosť hrať sa s tvarmi, farbami a materiálmi.
Pokiaľ sa rozhodnete pre odhlučňovacie prvky ako súčasť dizajnu, je dôležité vybrať materiály a farby, ktoré zapadajú do celkového konceptu. Ako si povieme ďalej, akustické panely môžu byť napríklad vyrobené v rôznych tvaroch či môžu byť farbené, vďaka čomu nielen splnia svoj funkčný účel, ale tiež prispejú k celkovému vizuálnemu dojmu sály.
Ako na odhlučnenie a zlepšenie akustiky sály?
Tým sa dostávame k jadru dnešného článku – aké máte pri riešení akustiky a odhlučnení sály možnosti? Naozaj bohaté. Vsadiť môžete buď na tzv. melamínové panely a dosky, či dimoutové závesy, prípadne kombináciu oboch.
Melamínové obklady a panely
Melamín je mimoriadne všestranný materiál, ktorý prináša do odhlučňovania miestností a zlepšovania akustiky skutočne rozmanité možnosti. Nielen, že sa veľmi ľahko inštaluje, či už sa rozhodnete nalepiť ho priamo na strop alebo znížiť strop jeho zavesením, ale navyše ho možno rezať na rôzne tvary, čo umožňuje vytvárať unikátne dizajnové prvky a prispôsobiť ich každej miestnosti a jej účelu.
Či už zvolíte melamínové dosky v tvare obyčajných štvorcov, alebo napríklad kruhov, obláčikov či trojuholníkov, rôzne tvary melamínových tvaroviek ponúkajú nielen efektívne odhlučnenie, ale aj vizuálne zaujímavé možnosti pre sály, kancelárie alebo zasadacie miestnosti. Tvarom to však ani zďaleka nekončí – hoci sú melamínové panely dostupné v odtieňoch bielej a svetlo šedej, dajú sa nechať nafarbiť do odtieňa, ktorý zapadne do vášho návrhu a splní požiadavky každého klienta. To prináša dizajnovú slobodu, ktorá nie je pri iných materiáloch bežná.
Okrem širokých estetických možností, ktoré melamín ponúkne, nesmieme zabúdať ani na jeho ďalšie, technické výhody. Tých je hneď niekoľko – napríklad spomínaná možnosť tento materiál bez problémov rezať umožňuje praktické úpravy na schovanie káblov alebo inštaláciu na špecifických miestach. Užitočný je aj fakt, že ide o takmer nehorľavý materiál, čo z neho robí ideálnu voľbu pre priestory s prísnymi požiarnymi smernicami. Naopak stálofarebnosť materiálu zaistí, že vydrží mnoho rokov bez nepekného vyblednutia či zmien farby. S inštaláciou melamínu nie sú spojené prašné a hlučné práce, čo znamená, že panely je možné umiestniť do miestnosti bez výrazného obmedzenia prevádzky. Výsledkom je nielen praktické zlepšenie akustiky miestnosti, ale aj estetická premena priestoru podľa individuálnych predstáv.
DIMOUTový závěs
Hoci hlavným účelom týchto závesov je absorpcia zvuku, a teda aj odhlučnenie miestnosti a zlepšenie jej akustiky (o čom sa napokon môžete presvedčiť na videu vyššie), ich výhody siahajú oveľa ďalej. Vzhľadom na vysokú gramáž je DIMOUT schopný blokovať väčšie množstvo svetla ako bežné závesy. Aj keď nie sú stopercentne zatemňujúce, po zatiahnutí vytvárajú príjemné šero, ktoré je dostatočné na projekcie.
V prípade, že vám záleží nielen na zlepšení akustiky, ale aj miere zatemnenia, odporúčame voliť tmavšie odtiene, ako je čierna alebo tmavo hnedá. Ďalšou, ale rozhodne nie poslednou výhodou týchto závesov je aj ich schopnosť regulovať teplotu v miestnosti, čo prispieva k úspore energie a nákladov na vykurovanie. Na záver v skratke, dimoutové závesy prinášajú nielen praktické výhody, ale aj ponúknu priehrštie dizajnových možností.
Ďalšie akustické závesy
Vsadiť môžete aj na ostatné druhy akustických závesov. V ponuke sú napríklad závesy zo zamatu, moltónu či vlneného rúna. Každý z týchto materiálov ponúkne trochu iný vzhľad aj vlastnosti, všetky však prispejú k zlepšeniu odhlučnenia a akustických vlastností priestoru. Pri návrhu akustického závesu nezabúdajte na to, že kvôli funkčnosti aj estetike je žiaduce, aby boli pri zatiahnutom stave závesy nariasené. Optimálne riasenie sa uvádza x 1,8. To znamená, že šírka ušitého závesu by mala byť cca 1,8 väčšia ako šírka priestoru na prekrytie.
Sumarizácia
Asi sa zhodneme na tom, že súlad estetickej stránky a tej akustickej je kľúčom k vytvoreniu spoločenskej sály, ktorá bude nielen dobre prenášať zvuk, ale aj skvele vyzerať. Kombinácia rôznych materiálov, ako sú melamínové obklady a dimoutové závesy, umožňuje vytvárať miestnosti, ktoré spĺňajú nielen požiadavky na dizajn, ale aj na kvalitu zvuku.