Protihluková izolácia názorne
Tento článok sa mi páči
Čo je hluk? Je to len nežiadúci zvuk. Teda „len“. Hluk je všetko iné, než „len“ čosi otravné v pozadí. Naopak! Hluk je zdravotné riziko, rozptyľuje našu pozornosť, zahlcuje mozog nevyžiadanými podnetmi. Pri dlhodobom vystavení zvýšenej hladine hluku sa rýchlo unavíme, môže nás rozbolieť hlava a často sa tiež stávame podráždenými.
Netreba asi zdôrazňovať, že takéto vedľajšie účinky na sebe nechce nikto pocítiť. Hluk je ale problém nielen v rovine osobnej. Riešia ho firmy, úrady, hotely, kancelárie. Jednak na všetkých pracovných miestach je nutné dodržiavať hygienické normy, ktoré sa k hluku vzťahujú a po druhé, práca v pokojnom a tichom prostredí je jasne efektívnejšia a oveľa príjemnejšia. Nech už je váš dôvod na tlmenie nežiaducich zvukov akýkoľvek, riešenia bývajú podobné. Poďme sa preto pozrieť, ako na protihlukovú izoláciu.
Ako „brzdíme“ zvuky? Protihluková izolácia v praxi:
Prvé, na čo sa musíme pozrieť, je zdroj hluku. Čo nám vlastne presne vadí, odkiaľ to ide, ako je to od nás vzdialené. Na základe poznania zdroja rušenia môžeme navrhnúť spôsob jeho odtienenia. Tu môžeme v zásade naraziť na dva problémy.
Buď si hluk vyrábame sami, alebo k nám odniekiaľ prichádza.
Prvý variant je lepší v tom, že hluk môžeme sami odstrániť podľa hesla - najlepší problém je žiadny problém. Ak to nejde, napríklad chladničku vypnúť jednoducho nemôžeme a keď beží klimatizácia, spravidla ju vypnúť nechceme, zistíme, či je problém v odraze, alebo priechode. Najprv niečo k odrazu.
Niektoré miestnosti, ktoré sú buď veľmi veľké, alebo holé, majú takú zlú akustiku, že aj minimálny zvuk sa rýchlo začne šíriť a rásť, až prerastie do nepríjemného hluku. V takej miestnosti sa potom nedá dobre pracovať, ani žiť, pokiaľ je to obytná miestnosť. V takom prípade je potrebné s akustikou niečo urobiť, teda znížiť odrazivosť stien.
Niekedy stačí, keď sa do čerstvo vybielenej miestnosti – skúste si tam tlesknúť! – nasťahuje nábytok, no niekedy ale ani to nestačí. Pre takýto problém sú najlepšie akustické peny s tvarovanými profilmi, ktoré jednak svojou vnútornou štruktúrou a jednak svojim tvarovaním čiastočne pohlcujú a čiastočne rozptyľujú prichádzajúce zvuky. Výsledok je viditeľný na prvý dojem. Aj silnejšie zvuky, na ktoré ste boli zvyknutí, sa zrazu ihneď stlmia a sú počuť oveľa jasnejšie. Vôbec najlepšie je počuť rozdiel medzi odhlučnenou a neodhlučnenou miestnosťou na hlasnej hudbe, alebo hovorenom príhovore.
Keď je hluku veľa - čo s tým?
Také odhlučnenie, samozrejme, vyrieši len časť prípadov. Je účinné do miestností s veľkým šumom, napríklad do otvorených kancelárií a iných veľkých priestorov, kde je veľa ľudí.
Na druhej strane, niekedy je zdroj hluku veľmi konkrétny a koncentrovaný. Ide napríklad o hlučné zariadenia ako motor výťahu, čerpadlá, domáce spotrebiče, ako sú práčka alebo sušička, príslušenstvo k bazénu, alebo napríklad hlučný sused z bytu odvedľa. Vtedy je potrebné siahnuť po zvukovej izolácii.
Zvuková protihluková izolácia funguje na princípe oslabovania energie zvukového vlnenia.
Zvuk je mechanické vlnenie, ktoré sa šíri vzduchom, pevnými látkami aj v kvapalinách. Na začiatku je nejaký kmitajúci zdroj, ktorý svoju kinetickú energiu odovzdáva molekulám látky, v ktorej sa šíri. Napríklad membrána reproduktora svojim kmitaním rozhýbe vzduch okolo a tým šíri zvuky, napríklad hudbu. Keď zvukové vlnenie dorazí k prekážke, dielom sa odrazí (viď. predchádzajúca časť) a dielom prechádza do nového prostredia. Práve to izolácia využíva a stavia zvuku do cesty čo najviac takýchto rozhraní.
Pozrite sa na názornú ukážku útlmu akustických dosiek:
Najčastejšie sa používajú lisované akustické izolačné dosky. Vyrábajú sa z kúskov polyuretánovej peny, ktoré sú pod vysokým tlakom zlisované dokopy. Výsledný materiál je hutný, robustný a zvuk spotrebuje príliš energie na to, aby ním prešiel, než aby na druhej strane vyšiel nestlmený. Inými slovami, nežiaduci zvuk sa v lisovanej doske utopí.
Výsledný efekt nie je stopercentný, ale máloktorý zvuk je taký hlasný, aby bolo potrebné ho úplne eliminovať. Neúplná izolácia je spôsobená do istej miery samotnou doskou – žiadna izolácia nie je nikdy perfektná – ale aj konštrukciou, v ktorej je doska zabudovaná. Zvuky sa totiž veľmi dobre šíria jednoliatymi prvkami konštrukcie, akými sú stúpačky, železné prvky v betóne a podobne.
Aj tak je ale výsledný efekt znateľný a často stačí na vymedzenie hluku do patričných medzí. Pokiaľ by ste predsa len chceli na protihlukovej izolácii pridať, stačí medzi stenou a akustickými doskami nechať vzduchovú medzeru. Prakticky sa to rieši buď uchytením na okolité steny, alebo na drevený rošt. Takéto riešenie je akusticky a izolačne oveľa efektívnejšie a vďaka tomu, že dosky sú veľmi praktické, dajú sa ľahko rezať a lepiť, hravo zvládnete aj komplikovanejšie konštrukcie. Celý tento systém roštu a lisovanej dosky je následne vhodné zaklopiť najlepšie protihlukovou eko doskou, prípadne OSB doskou alebo akustickým SDK.