Zvuková izolácia stien v byte
Tento článok sa mi páči
V tomto článku Vám ukážeme niekoľko prístupov ku zvukovej izolácii stien. Zoznámime sa s princípmi šírenia zvuku, s parametrami, ktoré určujú efektívnosť protihlukovej izolácie, a tiež s niekoľkými montážnymi postupmi, podľa priestorových možností, ktoré ponúka váš byt, garáž, skúšobňa alebo akýkoľvek iný priestor určený na odhlučnenie.
Aký materiál zvoliť na zvukovú izoláciu steny
Keď už sa rozhodneme, že nechceme susedov rušiť, alebo naopak počúvať, všetky myšlienky na odhlučnenie musia začať pri materiále, ktorý bude použitý. Podľa nášho názoru sú veľmi dobrým riešením lisované akustické dosky. Prečo si to myslíme? Okrem skúseností z realizácií odhlučnenia u našich spokojných zákazníkov sú to vlastnosti lisovaných dosiek. Po prvé, dosky sú zložené z malých fragmentov polyuretánovej peny, ktoré sú k sebe pevne zlisované. Ako si povieme ďalej, fakt, že dosky nie sú monolitické - teda vyrobené z jedného kusu - je pre účinnosť zvukovej izolácie ten kľúčový.
Lisované akustické dosky názorne:
Po druhé, akustické lisované dosky majú dobré mechanické vlastnosti. Sú pomerne robustné, pevné a odolné. Vďaka tomu sa dajú použiť nielen na obloženie stien, ale aj na stropy a podhľady a na podlahu. Bez problémov vydrží tlak nášľapov bez toho, aby sa dlhodobo deformovali. Pripevniť sa dajú skrutkami či stavebnými lepidlami - odporúčame Den Braven Multi Kleber. Po tretie, okrem zvukovej izolácie stien, lisované dosky izolujú aj teplo. Môžete preto spojiť obe izolácie dohromady a spolu so zvukovým tlmiacim efektom tiež zabrániť nezanedbateľným tepelným stratám.
Tvrdosť dosiek:
Šírenie hluku v praxi
Ak sme už vybrali izolačný materiál, mali by sme sa oboznámiť so základnými princípmi šírenia zvuku podľa hesla: poznaj svojho nepriateľa. Zvuk je mechanické vlnenie, ktoré sa šíri všetkými smermi, priestormi a materiálmi, vzduchom, ale aj kvapalinami a pevnými látkami. Aby sa zvuk mohol šíriť, potrebuje k tomu energiu, ktorú mu dodáva jeho zdroj, napríklad reproduktor, ľudské hlasivky alebo pohyb struny hudobného nástroja. Keď zvuku odoberieme jeho energiu, zabránime mu tak, aby sa šíril.
Z toho plynú dve základné pravidlá: Dať zvuku do cesty čo najviac prekážok a naopak, nedovoliť mu rozoznieť zvukovo vodivé predmety. Akustické vlnenie stratí totiž najviac energie na rozhraní medzi dvoma predmetmi na hranici dvoch prostredí, napríklad keď preniká zo vzduchu do steny. Preto sú najvhodnejšie vnútorne členité materiály, ktoré zvuk vo svojom vnútri rozdrví a pri neustálych prechodoch zo vzduchu do pevnej látky a späť prijmú veľkú časť jeho energie.
Odtiaľ vidíme, prečo sú lisované fragmentované dosky svojou štruktúrou také vhodné. Vnútorné rozloženie akustických dosiek je ale ideálne aj pre splnenie druhého pravidla. Pretože nie sú vyrobené z jedného kusu materiálu, nefungujú ako prenášač zvuku. Nedajú sa rozkmitať tak, aby sa stali svojho druhu membránou a niesli zvuk ďalej. Pre predstavu si uveďme, ako by vyzeral pravý opak. Napríklad stúpačky alebo kovové kostry železobetónových konštrukcií naopak vedú zvuk veľmi ľahko a môžu ich preniesť aj cez inak pomerne nepriepustné materiály, ako hrubé tehlové steny.
Zvuková izolácia stien – konštrukcia
1) Zvuková izolácia vás ako zdroj zvuku
Konštrukciu z lisovaných akustických dosiek možno navrhnúť v zásade dvoma spôsobmi. Buď priamo na stenu, alebo so vzduchovou medzerou. Prvé riešenie je jednoduchšie. Dosky sa lepia alebo vŕtajú priamo k stene/stropu. Jednoduchosť je vykúpená nižšou účinnosťou. Takáto izolácia utlmí bežné zvuky v bytových aj panelových domoch ako sú ľudský hovor, telefón, vaše zvieratá alebo hudbu pri bežnej hlasitosti. Je to základný variant s dobrým pomerom prácnosť x výkon.
2) Zvuková izolácia suseda od vás
Pokiaľ ale potrebujete nekompromisnú izoláciu hlučnejších zvukov a môžete si dovoliť priestorovo trochu náročnejšie riešenie, potom je ideálne oddialiť dosky od steny a oddeliť ich vzduchovou medzerou. Buď pomocou dreveného roštu priamo medzi stenu a izoláciu, alebo s roštom uchyteným na podlahe a strope, ktorý sa potom izolovanej steny vôbec nedotýka. To je samozrejme lepšie, pretože bez priameho dotyku izolačných dosiek a roštu so stenou je zvuková izolácia najúčinnejšia, hoci takáto konštrukcia nemusí byť realizovateľná všade.
Posledné, na čo je potrebné pamätať, sú akustické mosty, teda jednoliate, najčastejšie kovové, predmety, ktoré prechádzajú cez izolovanú konštrukciu. Už sme spomenuli stúpačky, s ktorými toho veľa nevyriešime, ale podobných prekážok sa môže nájsť viac. Najčastejšie sú to stavebné konštrukčné prvky ako železné nosníky alebo rámy, či výstuhy železobetónových konštrukcií. Tieto mosty nie vždy môžeme úplne odstrániť, možno ich ale veľakrát veľmi úspešne eliminovať.